Polecamy...

Co to znaczy być inkluzywnym?

6 czerwca 2022

We współczesnym miejscu pracy tak wiele słyszymy o potrzebie bycia równym, zróżnicowanym i włączającym, ale co to wszystko oznacza?
Czy istnieją różnice pomiędzy poszczególnymi terminami, czy też wszystkie one łączą się ze sobą?

Pod pewnymi względami są one ze sobą powiązane, ale pod innymi są też subtelnie różne. Na przykład, równość polega na traktowaniu wszystkich w ten sam sposób, zapewnieniu, że są wynagradzani zgodnie z zakresem odpowiedzialności, a nie gorzej tylko ze względu na płeć (to jeden z przykładów), oraz zapewnieniu wszystkim takich samych możliwości. Różnorodność polega na zrozumieniu różnic między ludźmi i celebrowaniu ich, wzmacnianiu ich pozycji, a także na powiązaniu z równością, aby osoby z tak zwanymi różnicami były traktowane tak samo jak wszyscy inni.

Co zatem oznacza "inkluzywność"?

Mamy tu do czynienia z bardzo szarą strefą, ponieważ różnorodność i inkluzywność są bardzo podobne. Subtelna różnica polega na tym, że w różnorodności chodzi o to, by szukać różnic i celebrować je w bardzo pozytywny sposób, a w inkluzywności chodzi o to, by pozwolić im wtopić się w otoczenie, przyjąć różnice. Można powiedzieć, że różnorodność polega na sprawdzaniu, kogo mamy w miejscu pracy, natomiast inkluzywność polega na sprawdzaniu, co robimy z tymi różnicami i jak pozwalamy im się wtopić w otoczenie, niezależnie od tego, czy ktoś siedzi przy biurku dla kierownictwa, czy przy szklanym biurku. Czy ma to związek z równością? Tak, i to w bardzo istotny sposób!

Aby poznać kilka fantastycznych pomysłów na to, jak zapewnić integrację w miejscu pracy, zapoznaj się z tą wyczerpującą infografiką.

Źródło: www.catalyst.org/research/be-inclusive-every-day

Wiele z pomysłów zawartych na tej infografice może być realizowanych przez menedżerów, ale także przez współpracowników. Promowanie równości, różnorodności i inkluzywności jest sprawą ogólną, a podnoszenie świadomości na temat tych kwestii jest niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć ostateczny cel - społeczeństwo, w którym wszyscy są równi, wszyscy są tacy sami, niezależnie od wszystkiego, co może lub nie może sprawić, że będą wyróżniać się jako "inni". Świetnym pomysłem jest zorganizowanie sesji uświadamiających przy nowoczesnych stołach konferencyjnych, a może nawet dni budowania zespołu.

To tak skomplikowany temat, ale musimy go pokonać!

Upraszczając ten skomplikowany temat, można powiedzieć, że inkluzywność oznacza:

  • Miejsce pracy docenia różnice, ale nie musi ich podkreślać.
  • Każdy czuje się doceniany podczas pracy w swoim nowoczesnym miejscu pracy, jest witany z otwartymi ramionami i włączany do zespołu pracowników tak samo, jak wszyscy inni
  • Nikt nie czuje się odizolowany lub odcięty od reszty zespołu
  • Możliwości są dostępne dla wszystkich w równym stopniu
  • Otwarte linie komunikacyjne i jednakowy dostęp do wymiany pomysłów i informacji dla wszystkich
  • W całym zespole panuje poczucie współodpowiedzialności i odpowiedzialności, a nie zrzucania winy na jedną osobę.
  • Wynagrodzenie jest równe dla wszystkich, zgodnie z zakresem odpowiedzialności, a nie ograniczone ze względu na szczególne różnice lub kwestie, np. płeć, orientację seksualną, wiek, rasę, religię lub niepełnosprawność danej osoby.

Jak widać, te trzy terminy naprawdę się ze sobą łączą, ale w integracji chodzi o to, by przyjąć zmiany i pozwolić im się przenikać, tak by wszyscy siedzący w swoich biurach czuli się częścią tego samego zespołu.

Dbałość o to, by Twoje miejsce pracy było przyjazne dla wszystkich, jest istotną częścią nowoczesnego i odnoszącego sukcesy biznesu. Naszym obowiązkiem, jako ludzi, jest także dbanie o to, by wszyscy czuli się włączeni. Nasze miejsce pracy to miejsce, do którego wszyscy codziennie chodzimy, aby zarabiać pieniądze, stawiać sobie wyzwania i wykonywać konkretną pracę, ale jest to także miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. W takim przypadku musimy być szczęśliwi i spełnieni w tej przestrzeni, a nie odsuwani na bok lub mieć poczucie, że nie liczymy się tak bardzo jak inni.

Dbanie o to, by wszyscy byli traktowani tak samo, sprawiedliwie i jednakowo, jest niezwykle ważne, ale akceptowanie różnic i pozwalanie im na wtopienie się w miejsce pracy to sedno tego, czym jest inkluzywność.

Autor

Dariusz Homny

Doradca do spraw wypożyczania sprzętu biurowego.

To może Cię zainteresować