Polecamy...

Czym jest parametr TCO i jak go interpretować?

12 lutego 2016

Gdy kupujemy urządzenia wykorzystywane w biurze, a niekiedy również inne urządzenia elektroniczne, zazwyczaj nie robimy tego bez analizy ich konkretnych parametrów. Jednym z tych, na który od niedawna zwracamy szczególną uwagę jest tak zwany parametr TCO. Choć mamy do czynienia z oznaczeniem, które sprawia wrażenie dość tajemniczego, jego interpretacja nie jest przesadnie skomplikowana. Mówimy o parametrze stosowanym na określenie kosztów związanych nie tylko z kupnem, ale również z używaniem danego urządzenia. Bardzo często jest to cecha ważna między innymi dlatego, że pozwala na wybór sprzętu najlepszego pod wieloma względami.

Warto zatem przyjrzeć się temu czynnikowi nieco uważniej. Jego definicja stanie się z pewnością bardziej zrozumiała, jeśli uświadomimy sobie, że TCO należy interpretować jako Całkowity Koszt Posiadania. Jest to całkiem zgrabne tłumaczenie, które oddaje doskonale jeden z największych problemów pracowników biurowych. Gdy producent oblicza TCO, zazwyczaj bierze pod uwagę przynajmniej kilka czynników. Na pierwszy plan wysuwa się w tym przypadku cena zakupu, nie mniej istotne są jednak również wszystkie inne wydatki, które w przyszłości mogą się wiązać z użytkowaniem sprzętu. Warto więc wspomnieć nie tylko o kosztach, z którymi zawsze musimy się liczyć, ale i o takich, które mogą, ale wcale nie muszą się pojawić.

Mówimy przecież o pojęciu, które powstało przede wszystkim po to, aby firmy mogły liczyć na sprzęt, który będzie im odpowiadał pod każdym względem. Wlicza się w to również koszty związane z jego użytkowaniem o tyle istotne, że często zdajemy się o nich zapominać. Parametr TCO jest szczególnie ważny wówczas, gdy myślimy o nowym urządzeniu do biura, stwarza to bowiem szansę na bardziej świadome podejmowanie decyzji. Gdy analizuje się sprzęt oferowany w sprzedaży, parametr ten może być wcale nie mniej istotny niż cena jednostkowa. Niższe koszty ponoszone podczas zakupu na ogół oddziałują na naszą wyobraźnię. Niestety, wcale nie mamy pewności, że niskie będą również koszty związane z eksploatacją urządzenia.

Autor

Dariusz Homny

Doradca do spraw wypożyczania sprzętu biurowego.

To może Cię zainteresować