Polecamy...

Wady i zalety urządzeń wielofunkcyjnych.

17 lutego 2016

W dzisiejszych czasach biuro bez kserokopiarki, skanu czy faksu po prostu nie może funkcjonować. Wszystkie te urządzenia zajmują jednak sporo miejsca, warto więc zastanowić się nad zakupem urządzenia wielofunkcyjnego, czyli połączenia funkcji skanowania, kopiowania, faksu i innych w jedno. Trzeba przyznać, że tego typu urządzenie nie jest małych gabarytów, jednak może okazać się lepszym rozwiązaniem w niektórych biurach. Najlepiej dobrze przemyśleć oba rozwiązania, które będzie korzystniejsze w codziennej pracy firmy. Urządzenie wielofunkcyjne jest bardzo praktyczne, ponieważ w jednym miejscu można wykonać kilka czynności bez konieczności chodzenia np. z pokoju do pokoju, czy na inne piętro biurowca. Jest najczęściej zintegrowane z komputerem użytkownika, więc skany pojawiają się błyskawicznie w pamięci i mogą być od razu wykorzystywane do przesłania dokumentu. Kopiować można nawet bez podłączenia do sieci, tak samo jest z faksami.

Takie urządzenia są ciągle udoskonalane, więc obecne funkcje jakie posiada są coraz bardziej rozbudowywane, tak by w optymalny sposób organizować pracę w biurze. Natomiast w przypadku kilku mniejszych urządzeń typu kopiarka, drukarka czy faks, które są umiejscowione w pobliżu naszego biurka lub na nim, nie można z nich korzystać jeśli w danym momencie nie są podłączone do komputera. Rośnie także ilość okablowania jakie jest niezbędne do podłączania tych wszystkich sprzętów z komputerem, co zabiera sporo miejsca i sprawia wrażenie nieładu.

Porównując jakość wydruku nie można powiedzieć, aby wydruki z urządzeń wielofunkcyjnych są gorsze, ponieważ są już tak zaawansowane obecnie technologicznie, że nie ustępują w niczym klasycznym drukarkom. Zatem w przypadku zakupu takiego urządzenia nie grozi nam nagłe pogorszenie jakości dokumentów. Co więcej urządzenia wielofunkcyjne są już coraz częściej wyposażone w technologię umożliwiającą drukowanie także na płytach CD, DVD oraz BluRay, co jest wręcz niezbędne w niektórych firmach i zaoszczędza sporo pracy. W większości urządzeń można także wykonywać wydruki w formacie A3, więc wiele biur projektowych czy budowlanych tylko na tym skorzysta.

Autor

Dariusz Homny

Doradca do spraw wypożyczania sprzętu biurowego.

To może Cię zainteresować