Polecamy...

Do czego właściwie służy przestrzeń do ćwiczeń typu breakout?

14 kwietnia 2022

Jeśli starasz się być na bieżąco z innowacjami w projektowaniu miejsc pracy, z pewnością słyszałeś o czymś, co nazywa się przestrzenią do odpoczynku. Nazwa nie zdradza zbytnio, do czego służy, ale przestrzeń do odpoczynku jest istotną częścią miejsca pracy, w którym dba się o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników.

Nie chodzi tylko o rodzaj zakupionych mebli biurowych, ale o to, gdzie je ustawisz i do czego mają służyć. Przestrzeń do odpoczynku stanowi pomost pomiędzy strefą przeznaczoną do spędzania czasu wolnego a strefą współpracy i może być wykorzystywana z wielu różnych powodów.

Na przykład wszyscy wiemy, że w dzisiejszych czasach stres jest ogromnym problemem. Statystyki portalu mentalhealth.org przedstawiają dość ponury obraz niepokojącej natury stresu, stwierdzając, że 51% dorosłych, którzy zgłosili, że czują się zestresowani, zgłosiło także depresję, a kolejne 61% zgłosiło, że odczuwa niepokój. Są to stany, które mogą prowadzić na bardzo ciemne drogi, a z biznesowego punktu widzenia mogą również prowadzić do utraty dni chorobowych.

Z tego powodu zakup mebli wypoczynkowych i stworzenie przestrzeni "ucieczki od wszystkiego" jest idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych biur. Przestrzeń ta może być wykorzystywana przez pracowników, którzy czują się przytłoczeni swoją pracą i potrzebują pięciu lub dziesięciu minut dla siebie, aby się uspokoić i przegrupować. Wykorzystując w ten sposób modułowe meble wypoczynkowe i projektując przestrzeń, która daje poczucie spokoju i wyciszenia, pomagasz zmniejszyć poziom stresu, a tym samym zapewniasz dobre samopoczucie swoim pracownikom.

Idealne miejsce do współpracy

Ponadto, pomieszczenia z miejscami do przebywania ludzi mogą być również wykorzystywane jako miejsca współpracy. Sale konferencyjne i stoły w salach posiedzeń czasami nie są wystarczająco inspirujące dla burzy mózgów i kreatywnych pomysłów, ale przestrzeń do przerw, która jest zaprojektowana z innowacyjnym i inspirującym wystrojem, może być!

Wszyscy wiemy, że współpraca jest niezbędna dla produktywnej i myślącej przyszłościowo firmy, ale jeśli nie zapewnisz swoim pracownikom miejsca, w którym mogliby ją realizować, i które nie będzie przeszkadzać pracownikom, którzy muszą skupić się na spokojnej pracy, jak możesz oczekiwać rezultatów? Przestrzeń do odpoczynku daje taką możliwość, a jednocześnie jest wielofunkcyjna.

Można zaoszczędzić koszty i dodać nieco elastyczności, stosując modułowe siedziska i inne rodzaje mebli modułowych. Są one idealne, ponieważ można je rozebrać i dostosować do różnych potrzeb, a gdy nie są potrzebne - spakować.

Mówiąc prościej, przestrzeń do pracy tymczasowej, w której wykorzystuje się wysokiej jakości meble biurowe, może służyć wielu celom i może okazać się bardzo użytecznym dodatkiem do zwykłej przestrzeni biurowej. Kolejną kwestią do rozważenia jest to, gdzie umieścić przestrzeń do pracy. Czy powinna znajdować się w biurze? Na zewnątrz biura? W obszarze recepcji?

Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi, jednak jeśli umieszczasz miejsce na przerwę w recepcji, musisz pamiętać o kwestiach poufności w odniesieniu do tego, co jest przedmiotem dyskusji. Przestrzeń do odpoczynku naprawdę robi świetne pierwsze wrażenie na osobach odwiedzających biuro, ale pracownicy, którzy są wyraźnie zestresowani i mają pięć minut przerwy, nie wyglądają najlepiej! Z tego powodu być może recepcja nie jest odpowiednim miejscem, ale nie oznacza to, że nie można wykorzystać przestrzeni korytarza i odległych zakamarków biura. Pod warunkiem, że miejsce na przerwy nie będzie przeszkadzać w regularnej pracy w biurze, można rozważyć wiele różnych lokalizacji.

Jeśli nie ma takiej przestrzeni, tzn. jeśli budynek jest dość mały, można wykorzystać także salę konferencyjną. Wspomnieliśmy już, że tego typu pomieszczenia są czasem mało inspirujące, ale w takim przypadku dlaczego nie zastanowić się nad stworzeniem bardziej żywej i pomysłowej przestrzeni do posiedzeń zarządu? O ile istnieje procedura rezerwacji sal, a pracownicy wiedzą, kiedy dana przestrzeń jest niedostępna ze względu na spotkanie, to naprawdę służy ona dokładnie temu samemu celowi!

Autor

Dariusz Homny

Doradca do spraw wypożyczania sprzętu biurowego.

To może Cię zainteresować